Bardzo często otrzymujemy zapytania od naszych klientów czy warto kupić używaną maszynę budowlaną z silnikiem Deutz? Czy to są dobre silniki? Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej maszyny/silnika deutz.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację ekonomiczną, ciągle rosnące raty leasingów, zakup używanej maszyny z silnikiem Deutz wydaje się być ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem, oczywiście pod warunkiem że zakup będzie dokładnie sprawdzony pod kątem technicznym.
Rozpoczynając poszukiwania wśród tysięcy ogłoszeń możemy podzielić sprzedawców na dwie główne grupy: handlarze prezentujący pięknie wyglądające sprzęty z bardzo niskimi przebiegami oraz sprzedawcy prywatni prezentujący w niezłym stanie sprzęt na słabej jakości rozmazanych zdjęciach zrobionych w ciemnych garażach.
Sprzedając części do silników Deutz od ponad 15 lat doskonale znamy rynek używanymi maszynami. Handlarze kupują sprzęt na zachodzie Europy przeważnie lekko uszkodzony ale w lepszym stanie technicznym ogólnym, taki który można niskim kosztem doprowadzić do stanu używalności. Niestety bardzo często przygotowania do sprzedaży są wykonywane w nie wystarczającym zakresie aby nowym nabywca mógł cieszyć się prawidłowym użytkowaniem przez kilka następnych lat. Dlatego po zakupie maszyny budowlanej z silnikiem Deutz z tzw. “placu” warto wykonać rozszerzony przegląd okresowy silnika Deutz który dodatkowo będzie obejmował sprawdzenie podstawowych parametrów silnika takich jak sprawdzenie ciśnienia sprężania, sprawdzenie ciśnienia oleju silnikowego (zawsze na rozgrzanym silniku), a także wizualne oględziny pod względem nieszczelności i wycieków. Dodatkowo zalecamy sprawdzenie wartości ciśnienia otwarcia i prawidłowego rozpylania wtryskiwaczy, bo tylko dzięki prawidłowej pracy wtryskiwaczy uzyskamy odpowiednią moc silnika i oszczędności zużycia oleju napędowego w naszym silniku Deutz.
W trakcie zakupu maszyny pamiętajmy iż wszelkie “drobne” odstępstwa od normy pracy silnika Deutz, czy to nadmierne dymienie czy też nierówna praca na wszystkich cylindrach nie ustąpi po powrocie do domu z nowo zakupionym sprzętem, nie powinny nas zmylić zapewnienia że “coś się ułoży”, albo że “to tylko chwilowe” i wymaga “małej regulacji”. Pamiętajmy jak silnik dymi bez obciążenia to podczas pracy będzie dymił jak lokomotywa, jeżeli pracuje nie równo to po kilku godzinach pracy zapewne przestanie uruchamiać się. Jeżeli ktoś twierdzi że wymagana jest niewielka regulacja poprośmy sprzedawcę o usunięcie usterki żebyśmy mogli odebrać w pełni sprawny sprzęt, nawet czasem kosztem naszego narodowego uprawianego z dziką satysfakcją targowania się.
Jak jest z zakupem prywatnym, myślę że podobnie, może sprzedawcy prywatni mają mniejsze zdolności detailngowe więc maszyna budowlana nie jest tak piękna, ale bardzo często możemy umówić się na oględziny podczas pracy na budowie gdzie najlepiej będzie można sprawdzić prawidłowe działanie.